![](/UsersFiles/admin/images/deltia_typou/panagia_h_reymatokratoysa/default.jpg)
Κατόπιν προσκλήσεως του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Γουμενίσης Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου κ.κ. Δημητρίου, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαγκαδά, Λητής και Ρεντίνης κ.κ. Ιωάννης προέστη στις εόρτιες εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στον Ιερό Ναό Παναγίας της Ρευματοκρατούσης, Γεφύρας Θεσσαλονίκης.
![](/UsersFiles/admin/images/deltia_typou/panagia_h_reymatokratoysa/fili22.jpg)
Ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ.κ. Ιωάννης χοροστάτησε του Όρθρου και προεξήρχε της Θείας Λειτουργίας καθώς και της Λιτανείας της Θαυματουργού εικόνος της Παναγίας της Ρευματοκρατούσης. Αξίζει να σημειωθεί οτι ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας στον Ιερό Ναό της Παναγίας απήγγηλε για πρώτη φορά την Κυριακή προσευχή και το σύμβολο της πίστεως και πριν 36 χρόνια κήρυξε τον Θείο Λόγο.
![](/UsersFiles/admin/images/deltia_typou/panagia_h_reymatokratoysa/filio33.jpg)
![](/UsersFiles/admin/images/deltia_typou/panagia_h_reymatokratoysa/filio4.jpeg)
![](/UsersFiles/admin/images/deltia_typou/panagia_h_reymatokratoysa/q11111.jpg)